Skip to content

5 דרכים לשפר את היצירתיות שלנו בצילום

היי כולם, אני רפאל סבן והיום אנחנו נפגשים עם עוד פוסט בתחום הצילום. מדובר במדריך צילום קצר שיעזור למתחילים וגם לאלו שפחות מתחילים לצלם תמונות יצירתיות יותר. לא משנה אם אתם צלמים, מעצבים או ציירים, מה שבאמת משנה ועושה את ההבדל בין צלם אחד לאחר הוא היצירתיות שלו. הרבה יותר קשה לדבר על יצירתיות מאשר על מרכיבים טכניים יותר כגון חשיפה או עדשות צילום.

חלק מהאנשים רואים את היצירתיות ככישרון, כלומר או שיש לך את זה או שאין לך. אני באופן אישי לא מסכים עם הגישה הזו, אני מאמין שכל אדם יכול לפתח את עצמו אם יעבוד קשה. אני בטוח שאי אפשר ללמוד את זה כפי שלומדים מתמטיקה, אבל מה שבטוח הוא שניתן לפתח את זה. בסופו של דבר כולנו יצירתיים, מה שמבדיל אותנו הוא עד כמה אנחנו יצירתיים. בואו ננסה לחשוב מספר שנים אחורה, כאשר היינו ילדים. היינו משחקים במשך שעות, וממציאים לעצמנו סיפורים שונים ומשונים אודות הצעצועים שלנו. קיצר בואו נסכם את זה ככה, כולנו יצירתיים. אבל איך מביעים את היצירתיות ליידי ביטוי כאשר אנחנו מחזיקים מצלמה ורוצים לצלם תמונה.

תמונת פורטרט בזמן שקיעה - צילום בני רוטלוי
תמונת פורטרט בזמן שקיעה – צילום בני רוטלוי

השראה מצלמים מוכשרים
רגע רגע רגע, כן כן כן. יש הבדל גדול בין לקחת השראה ולבין להעתיק. הרי להעתיק לא יגרום לכם להתקדם, אולי רק בכמות הלייקים, אבל גם זה יהיה זמני. מדובר פה בהשראה, כלומר לנסות להבין כיצד הצלם ראה את העולם באותו הרגע. אם אתם תצליחו להבין את דרך הצילום של אותו הצלם, תוכלו להסתכל על כל אובייקט בצורה שונה וככה לנסות ליצור דברים חדשים.

אל תגבילו את עצמכם רק בתמונות. נסו לחשוב אפילו על ציורים של ציירים מפורסמים, הם יכולים להיות מקור השראה מדהים. בהחלט אפשר ללמוד מההרכב של התמונה ומהדרך שבה ציירים משחקים עם האור בציורים שלהם. נסו להתעניין באומנות חזותית, כיוון שכל אומן חושב ומפתח דברים באופן אחר.

דרך טובה לעשות את זה היא לגלוש בזמן הפנוי באתרי תמונות כגון Flickr או 500px, שמה תוכלו למצוא צלמים ברמה גבוהה מאוד. אם לומר לכם את האמת, לפעמים זה פשוט גורם לי לקחת את המצלמה ולצאת החוצה כדי לצלם.

נקודת המבט של הצלם

הרבה בחיים זה עניין של נקודת מבט, לפעמים כל אחד יכול לראות דברים באופן אחר. הרי לכל אדם יש סיפור חיים שלם ולפעמים גם מאוד מסובך, לכן אי אפשר להשוואת את דעתו לדעה של אדם רגיל. נקודת המבט שלכם מגיע בסופו של דבר גם לעדשה, ככה שלכל צלם יש תמונות אחרות. אולי זה נשמע מוזר, אבל לנסות ולהבין מה עבור בראש של אותו הצלם בהחלט יעורר אצלכם מחשבה.

נקודת המבט לא חייבת להיות של בן אדם, אתם יכולים להכניס את עצמכם לגוף של כלב, של ציפור ואפילו של נמלה. ככה אתם יכולים להציג בכל פעם עולם אחר, של דמות אחרת. הדבר יביא אתכם לצלם בזוויות שונות ואולי אפילו חדשות, הדבר הזה יתן אופי מיוחד לתמונות שלכם.

תתמונה של מגדלי עזריאלי - צילום: בני רוטלוי
תתמונה של מגדלי עזריאלי – צילום: בני רוטלוי

לחשוב צילום כל הזמן

נסו להסתובב עם המצלמה שלכם כל הזמן, אפילו אם לא מדובר במצלמה הגדולה נסו לשמור על משהו קומפקטי יותר. אם אין לכם אפשרות, נסו לחשוב צילום כל הזמן. מה זה אומר לחשוב צילום? תחשבו כמו צלם, תסתכלו על הסביבה שלכם, על איך שאנשים מתנהגים ונסו להבין את מה שהולך מסביבכם. נסו למצוא דמות מעניינת, תתמקדו עליה, נסו להבין מה מיוחד דווקא בה שהיא מושכת את העין ולא מישהו אחר. הדבר יכול להביא אתכם לתוצאות מדהימות אפילו אם אין לכם מצלמה בידיים.

אחרי שתעבדו על זה אתם תבינו מהר מאוד כמה שזה מתסכל לדמיין תמונה, אבל לא להצליח להפיק אותה.

צילום מחוץ לאזור הנוחות

כמה כיף לצלם ליד הבית וכמה כיף לצלם את המשפחה. הרי אלו הדברים הפשוטים ביותר, הדברים הקלים ביותר לביצוע. המורה שלי לקולנוע כל הזמן אומר לנו שאם נרצה לצלם סרט דוקומנטרי טוב, נהיה חייבים למצוא אדם מעניין. לכאורה זה ברור לנו שצריך אדם מעניין, אבל מי מעניין אותנו בדרך כלל? אבא, סבא אח ואחות. למה? כי אלו הדברים הקרובים אלינו ביותר וזה מה שהכי נוח לעשות. לכן הוא תמיד מבקש שלא לעשות את הסרט גמר על בן משפחה, ככה אנחנו נחשפים לעולם.

בדיוק כך גם בתחום הצילום. אם אנחנו נשארים כל הזמן באזור הנוחות שלנו, אנחנו לא רואים עולם. אנחנו פשוט לא נראה ולא נבין כלום, וכמו כן גם לא נצלם שום דבר בעל משמעות. לראות את דוד משה אוכל תירס במרכז העיר זה נחמד, אבל מה עם נוף הים בשעות קטנות של הלילה. או ברק באמצע חוף קר. אם נצא ונלך לאזורים שאנחנו לא רגילים ללכת אליהם, אנחנו נגלה דברים חדשים וחומרים חדשים לצילום.

תמונה של חתול
תמונה של חתול – צילום : בני רוטלוי

אל תפחדו לצלם תמונה

לא נעים לשכב באמצע הרחוב לצלם את החתולה על הרצפה. כולם עוברים לידנו מסתכלים עלינו כמו אנשים מסכנים, זאת קצת פדיחה. זה גם מה שאני חשבתי בהתחלה, אבל בתכלס אנחנו לא מעניינים הרבה אנשים. רוב האנשים שמים לב למה שקורה אצלם, ולא ממש אכפת להם מה האחר עושה. לכן גם לשכב על מדרכה לא יפריע לאף אחד, לראות אתכם שוכבים על הרצפה אולי אפילו ימשוך אנשים לדבר אתכם ולהתלהב מהעבודה המגניבה שאתם עושים. זה תמיד יכול להביא עוד לקוח 😉

אל תפחדו לצלם אנשים או אירועים. אנשים אוהבים כשיש להם תמונה יפה של עצמם, זה כיף. נסו לדבר ולהתחבר לאנשים ולסביבה שבה אתם נמצאים כך שאף אחד לא ירגיש אתכם, וככה גם אתם תרגישו נוח יותר לצלם. כמו כן גם חשוב שלא לפחד מביקורות. הרי תמיד יהיה מישהו יותר טוב מאיתנו, וזה ברור כי כל אחד לומד. חובה לזכור שצילום זו אומנות, כך שאין ממש חוקים ברורים. כל אחד הוא אומן וכל אחד יכול לבטא את עצמו בעזרת צילום שלו. ברגע שתשפו את הצילומים שלכם עם יותר אנשים, כך תקבלו יותר ביקורות וכך תוכלו להעלות את הרמה שלכם. מהן השיטות שלכם כדי להפיק תמונות יצירתיות יותר?

התמונות שראיתם היום צולמו על ידי צלם מוכשר בשם בני רוטלוי, תוכלו לראות את שאר העבודה שלו בדף הפייסבוק שלו. אל תשכחו לעשות לייק 😉

כותב על כל מיני דברים ולפעמים גם משדר.
Published inמדריכי צילום למתחיליםצילום כללי

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *