Skip to content

איך לצלם תמונת פורטרט טובה

היי כולם, אני רפאל סבן, ומכרתים שביוון אני הולך לדבר אתכם היום על צילום פורטרט. צילום פורטרט הוא תחום שכל צלם מכיר, אפילו אם מדובר רק בתמונות משפחתיות. כשאנחנו מצלמים את הפורטרט הראשון שלנו, אנחנו מהר מאוד שמים לב לכך שזה לא כל כך קל כמו שאפשר לחשוב. לכן בפוסט הזה אנחנו נעבור על הדברים הבסיסיים שצריך לעשות כדי לצלם תמונת פורטרט טובה.

יש בצילום פורטרט צד שונה משאר התחומים. כאשר אנחנו מצלמים פורטרט אנחנו מתעסקים עם בן אדם, ומאוד קשה לגרום למישהו להביע רגשות כשהוא נמצא מול מצלמה. בנוסף לצד הרגשי שהמצולם צריך להביע יש גם את הצד הטכני, שהוא בעצמו לא מאוד קשה ועליו אנחנו הולכים לעבור.

צילום פורטרט הוא לא קשה טכנית

אכן, לא מאוד קשה לצלם פורטרט יפה. בדרך כלל אנחנו רק צריכים לגרום למצולם שלנו להיות דומיננטי בתמונה, כך שכל תשומת הלב שתהיה כלפיו. כמובן שישנם גם מקרים בהם אנחנו לא נשים את כל תשומת הלב על המצולם שלנו, נניח כאשר נרצה לצלם אינטרקציה שלו עם מישהו אחר. אבל בואו לא נסבך את המצב.

  • פוקוס על העיניים – ״העיניים הם האור לנשמה״, זה נכון גם בתחום הצילום. כדי להיות בטוחים שכל תשומת הלב שתהיה על המצולם, אנחנו צריכים שגם הפוקוס יהיה על המצולם. כאשר הפוקוס מכוון על העיניים, זה יוריד את הסיכויים לכך שהוא יהיה על הרקע או על משהו אחר שלא בדיוק מעניין אותנו. אם למצולם שלכם יש גם עיניים מיוחדות, זה בהחלט יתרום.
  • צלמו צראם אתם מצלמים מישהו, לאף אחד לא אכפת מה יש לידו. אם אתם רוצים לצלם גם את מה שיש ליד, צלמו נוף ואז פורטרט. אתם תמיד צריכים לזכור שהמצולם שלכם הוא הדבר הכי מעניין, גם אם יש רקע מטורף מאחורה. אתם תמיד יכולים לשחק עם הצמצם, אבל בזמן הצילום אתם צריכים להתרכז במצולם. כדי לעשות את זה אתם צריכים לעשות כמה שיותר זום על המצולם, כדי שהוא יתפוס את כל התמונה.
  • אור טבעי – הטבע הוא מקום יפה, לפחות איפה שעדיין לא הרסנו אותו. לכן תנסו לשחק עם האור שהוא מציע כדי להפוך את התמונה שלכם למיוחדת עוד יותר. אתם יכולים לעשות משחקי צל וכו'.
תמונה של ילד, פוקוס על העיניים
צילום: אביתר קלופשטוק

 

כמובן שאחרי שאתם כבר שולטים בפרטים הגדולים, אתם יכולים לנסות להיות מקוריים ולשבור את כל החוקים האלה.

  • אתם יכולים לעשות פוקוס על פרט אחר, נניח על השיער.
  • אתם יכולים לצלם רחב יותר, כך שתקלטו את המצולם עם הסביבה הטבעית שלו.
  • אתם יכולים לצלם בתנאי תאורה קיצוניים כדי ליצור תחושה מיוחדת.

כמו שראיתם, אפשר לשבור את ״החוקים״ כדי ליצור אפקטים מיוחדים משלנו. אבל אם אין לכם מטרה ואתם רק רוצים לצלם, תמיד כדאי לשמור על החוקים הראשונים. כמו תמיד, אנחנו קודם כל צריכים להכיר את הבסיסי לפני שאנחנו הולכים רחוק יותר.

צילום של נערה עם כלב
צילום: אביתר קלופשטוק

היחסים שלנו עם המצולם בצילום פורטרט

אנשים מאוד אוהבים ושונאים בו זמנית פורטרטים. הם מאוד אוהבים את התוצאה, כי מי לא אוהב לקבל תמונה יפה של עצמו. אבל הם שונאים את הדרך לצילום התמונה, לא תמיד נעים לעמוד מול העדשה. אני כל הזמן שומע את המשפט ״אני לא פוטוגני״, אם אתם לא יוצאים טוב זה לא בגללכם, זה בגלל מי שמצלם אתכם.

נסו להרגיע את המצולם

קשה מאוד להיות ״דוגמנית״, אפילו אם זה באופן עקיף. לכן אם מישהו יפנה זמן כדי שתוכלו לצלם אותו, המינימום שאתם חייבים לעשות זה לתת לו את הזמן שלו כדי שירגיש נוח בעת הצילום. לכן כדאי לכם לדבר לדבר ולדבר עם המצולם, להכיר אותו ולגרום לו להרגיש בנוח לידכם. אם אתם מכירים אותו כבר שנים, אז העבודה הרבה יותר פשוטה, אבל תמיד יש את הלחץ של העדשה.

אם אתם רואים שזה לא הולך, יש עוד שיטה קצת שונה. אתם יכולים לצלם באופן כללי תמונות של אותו האדם, גם אם הן לא מעניינות במיוחד. ככה הוא יתרגל לזה שאתם פה וזה יגרום לו להרגיש יותר בנוח.

אני באופן אישי ממליץ לכם לצלם אנשים שאתם לא מכירים, ככה תוכלו לגרום להם לצחוק ולהביע רגשות הרבה יותר בקלות. הרי אנשים שאתם כבר מכירים, יודעים מי אתם ומה ההומור שלכם. לעומת זאת אם זאת פגישה ראשונה שלכם, יהיה לכם הרבה יותר קל להפתיע ולהצחיק את המצולם.

תמונה של נערה שמסתכלת לכיוון מסוים
צילום: אביתר קלופשטוק

תדריכו את המצולם

אולי זאת הפעם הראשונה שאתם מצלמים מישהו, אבל אתם צריכים לגרום למצולם להרגיש שאתם שולטים בזה. זאת לא ״פדיחה״ לבקש ממישהו לזוז כדי שתוכל לצלם אותו. דברו עם המצולם, תגידו לו מה לעשות, איך לעמוד כדי שהתמונה תצא הכי טובה שאפשר. משפט כמו ״אתה יכול להסתכל על העמוד בבקשה״ או ״את יכולה להוזיז את הראש לכיוון העמוד בבקשה״, יכולים לשנות לכם את כל התמונה.

כמו כן תחשבו גם על הפרטים הקטנים שיכולים לשפר את איך שהמצולם נראה, כגון להרים או להוריד את הסנטר לכפי מטה או מעלה. אם אתם תרגישו לא בנוח עם המצולם, זה ברור שגם הוא לא ירגיש בנוח איתכם.

אני אסיים ואומר תודה רבה לאביתר קלופשטוק על התמונות שראיתם היום. אם אתם צריכים לצלם אירוע, תמונת פרופיל חדשה או אפילו תמונות משפחיות, אני בהחלט ממליץ לכם לפנות אליו. מספיק לדבר, פשוט כנסו לאתר שלו ותסתכלו את כל מה שהוא צילם.

אם אתם מחפשים ספר דיגיטלי שיסביר לכם את המרכיבים הבסיסים לצילום תמונה, לעבודה בפוטושופ, לצילום בתנאי תאורה קשים וילמד אתכם כיצד למכור את התמונות שלכם כדאי לכם לרכוש את הספר הזה במחיר של 15$ במקום 57$.

כותב על כל מיני דברים ולפעמים גם משדר.
Published inצילום כללי

Be First to Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *