Skip to content

איך לבנות אתר צילום בשביל התמונות שלי?

היי כולם, אני רפאל סבן והיום אנחנו הולכים לענות על השאלה: איך לבנות אתר צילום בשביל התמונות שלנו. כל תחביב הופך להיות יקר בשלב מסוים, אך אפשר לומר שצילום הוא תחביב יקר במיוחד. ככל שאנו עולים ברמה, כך אנחנו מעוניינים לשדרג את הציוד שלנו ולקנות ציוד טוב יותר. בהתחלה אנחנו מסתפקים בעדשות פשוטות כמו ה-50MM, אך לאט לאט אנחנו עולים לסדרות היקרות יותר.

כדי להחזיר את ההשקעה שלנו, צלמים בדרך כלל מעוניינים למכור את התמונות שלהם או לפחות להציג אותם לכולם. הרי בדיוק כמו כל אומנות, תמיד כיף שאנשים רואים את הצילומים שלנו. הדרך הטובה ביותר להצגת תמונות, היא לפתוח אתר אינטרנט. הרבה אנשים פנו אלי ושאלו אותי איפה ואיך לבנות אתר צילום בשביל התמונות שלי.

רוב האנשים שפנו אלי כבר ניסו לפתוח אתר בעצמם, אך לא בדיוק הבינו מי נגד מי בסיפור הזה. הם פתחו מספר רב של חשבונות בכל מיני אתרים חינמיים, אך לא הצליחו להעמיד אתר אחד בצורה רצינית על הרגליים. לכן נעבור שלב שלב, על כל השלבים החשובים בבניית אתר צילום לתמונות שלנו. חשוב לזכור שאת אתר האינטרנט שלנו נוכל גם להציג ללקוחות פוטנציאלים, וככה להצליח לממן עוד עדשות.

השלב הראשון בבניית אתר צילום:

לקנות שם מתחם (Domain) לאתר שלנו

כמה עולה? 10$ בערך

אנחנו צריכים להבין שבניית אתר הצילום שלנו מתחלק למספר שלבים שונים. ראשית כל, עלינו לרכוש שם מתחם (Domain) לאתר שלנו. כלומר כתובת שמסתיימת בנקודה Com או בנקודה Co.il. ההבדל היחידי שהמשמעותי בין השתיים הוא המחיר, כאשר הסיומת co.il יקרה יותר בדרך כלל מסיומת בינלאומית .com. אני באופן אישי חושב שכל אחד יכול לכתוב משפט אחד או שתיים באנגלית, לכן עדיף לפתוח את האתר הצילום עם שם מתחם .Com.

לצורך קניית שם המתחם אמליץ לכם על חברה שיצא לי לקנות מהם לא מעט שמות מתחם, והיא נקראת NameCheap. היא מוכרת שמות מתחם במחיר סביר לחלוטין בשלל סיומות, מעניקה תמיכה טובה וגם מציעה שירותי אירוח אתרים במחירים טובים מאוד, אך על כל זה נדבר בהמשך. אני רוצה לעשות גילוי נאות ולומר לכם שכל קנייה שתעשו דרך קישור מהכתבה הזאת, תתן עמלה לאתר וכך הוא יוכלו להמשיך לתפקד ולספק עוד תוכן. לכם הדבר לא ישנה שום דבר במחיר שתשלמו, אך ככה האתר יקבל תמורה על התוכן שהוא מספק.

איך לבנות אתר אינטרנט לצלמים - שלב ראשון לרכוש דומיין
איך לבנות אתר אינטרנט לצלמים – שלב ראשון לרכוש דומיין. בתמונה, עמוד הבית של האתר NameCheap.

כך נראה עמוד הבית של NameCheap, שמה תוכלו לרכוש דומיין עם סיומת .קום בינלאומית. על מנת לבנות אתר צילום מקצועי ורציני, אנחנו חייבים לרכוש דומיין עם השם שלנו או השם של החברה שלנו. שימוש בכל מיני אלטרנטיבות חינמיות רק יציג אותנו כחובבנים מאוד, ואף אדם רציני לא ירצה לפנות אלינו. אתר הצילום שלנו הוא כרטיס הביקור לעולם הצילום בשבילנו, ככה אנחנו נציג את עצמנו, וככה אנשים יוכלו גם למצוא אותנו בגוגל ולדעת האם אנחנו רציניים או סתם חובבנים שאפילו לא קנו שם מתחם משלהם.

על מנת לקנות את שם המתחם שלנו, נלחץ על הכפתור "Registration" שנמצא בתפריט ה-״Domains". שם נכניס את שם המתחם שאנחנו רוצים ואת הסיומת שאנחנו רוצים, והמערכת תבדוק באופן אוטומטי האם השם הזה זמין או שמישהו כבר הספיק לקנות אותו לפנינו. אני שוב ממליץ לקנות דומיין עם סיומת .קום, משום שאם תרצו להציג את האתר לאנשים מחוץ לארץ, או לשים אותו בחשבון האינסטגרם שלכם, תוכלו לקבל הרבה יותר חשיפה עם אתר בינלאומי באנגלית, מאשר אתר ישראלי בעברית.

השלב השני בבניית אתר צילום:

לקנות אחסון לאתר שלנו

כמה עולה? החל מ-10$ לשנה

אחרי שסיימנו ורכשנו את שם המתחם שלנו, נצטרך מקום לאחסן את כל התמונות שלנו ואת האתר עצמו. בדיוק כמו שיש לנו ארון ומגירות בבית, כך יש לנו ארון ומגירות באינטרנט. שמה אנחנו מאחסנים את המידע שלנו, ובעזרת קישור משתפים אותו עם אנשים אחרים בכל רחבי העולם. כאשר אנחנו שואלים איך לבנות אתר צילום? אנחנו צריכים לזכור שנעלה לאתר תמונות שצילמנו. בשונה מאתרי חדשות ותוכן, את התמונות שלנו נעדיף להעלות ולפרסם באיכות גבוהה יחסית, ככה אנשים יוכלו להתרשם מהאיכות המלאה. אך כמובן שככל שהתמונה תהיה איכותית יותר כך היא תהיה כבדה יותר, ויש לנו מקום מוגבל במגירה.
כאשר נחפש אחסון לאתר הצילום שלנו, נצטרך למצוא אחד שמציע לנו הרבה במקום במחיר סביר יחסית. האחסון של האתר ממנו אתם קוראים נמצא בישראל, ולקבל הרבה מקום אחסון בישראל הוא דבר מאוד יקר, לכן מומלץ לאחסן אתרי צילום בארצות הברית ובשרתים שנמצאים מחוץ לישראל. יש הטוענים שהדבר עשוי להפוך את האתר לאיטי יותר, אבל בנינו, רוב האנשים שבהם אנחנו גולשים מאוחסנים בחוץ לארץ והם עובדים מצוין. אז זה לא באמת משנה, במיוחד כאשר כמות הגולשים שלנו תהיה קטנה יחסית ולא יהיה עמוס גדול במיוחד על השרת.

איך לבנות אתר אינטרנט לצלמים
איך לבנות אתר אינטרנט לצלמים – שלב שני, אחסון. בתמונה: אחסון האתרים של האתר NameCheap.

את האחסון שלנו אנחנו נרכוש גם כן מאותו האתר שממנו רכשנו את שם המתחם. הפעם נכנס ל-"Shared Hosting" הנמצא תחת התפריט "Hosting". נוכל למצוא מספר חבילות אחסון שונות, שכולם יאפשרו לנו לבנות את אתר הצילום שלנו בצורה טובה, אך להתחלה החבילה הבסיסית מספיק וכנראה שתספיק להרבה מאוד זמן. במחיר של 10 דולרים לשנה תוכלו לרכוש את חבילת האחסון הבסיסית ביותר. האתר יכול להציע לכם בעת רכישת שם המתחם אחסון במחיר מוזל או להציע לכם חבילה במיוחדת. הרבה תלוי בזמן בו אתם רוכשים את החבילה.

השלב השלישי בבניית אתר צילום:

להתקין את אתר הצילום

כמה עולה? חינם!

חינם? אתר? נשמע מוזר לא? אז זהו שלא. לאחר שקנינו את הדומיין את האחסון לאתר שלנו, נשאר רק להתקין את המערכת עצמה. כאנשים ללא ידע בתחום בניית אתרים ובניית אתרי צילום, אנסה להסביר לכם באופן הפשוט ביותר איך להתקין מערכת לניהול תוכן. אנחנו צריכים להבין שיש בשוק עשרות אם לא מאות מערכות תוכן שונות, וכולם מאפשרות לנו לבנות אתר אינטרנט וכנראה שרובם גם יאפשרו לנו לבנות אתר צילום. השאלה היא עד כמה אתר הצילום שלנו יהיה גמיש, ועד כמה יהיה לנו נוח לעבוד ולהעלות אליו תכנים.

כדי לאפשר לכל אחד לבנות אתר אינטרנט או בלוג, קמה WordPress. מדובר במערכת קוד פתוח חינמית לחלוטין. מה זה קוד פתוח? למה היא חינמית? נענה על הכל. מערכת קוד פתוח היא מערכת שמאפשרת לכל אדם ״לתרום״ מהידע שלו למערכת, וככה לשפר אותה. כלומר מתכנתים מפתחים ומשפרים את המערכת וההנהלה של וורדפרס, בודקת אם זה תקין ואם כן היא מעדכנת את המערכת לכולם. כל אחד יכול לפתח למערכת תוספים וגם עיצובים, כך שיש המון מה לעשות עם וורדפרס וניתן לבנות אתרים מדהימים איתה. זאת הסיבה לכך שהמערכת עצמה היא חינמית, היא סוג של תרומה לקהילה. חלק מהעיצובים יהיו חינמיים, וחלק מהעיצובים האחרים יהיו בתשלום.

אז איך מתקינים את המערכת?

עמוד הכניסה ל-Cpanel
עמוד הכניסה ל-Cpanel

כדי להתקין את המערכת ולבנות את אתר הצילום שלנו, נצטרך להיכנס ל-Cpanel שלנו. את הפרטים אתם אמורים לקבל באימייל מהחברה ממנה רכשתם את האחסון שלכם. תכניסו את הפרטים ותכנסו למערכת הניהול עצמה. ישנן מספר אפשרויות להתקנת המערכת, הראשון היא לעשות זאת באמצעות קיצור דרך של הפאנל, והשנייה היא להתקין את המערכת באופן ידני וליצור מסד נתונים. על מנת לא לסבך אעבור היום רק על האפשרות הראשונה שהיא גם הפשוטה ביותר. אם ישנן בעיות אתם מוזמנים לכתוב בתגובות ואנסה לעזור ככל האפשר.

כדי להיכנס לפאנל הניהול, נצטרך להוסיף לדומיין שלנו את הסיומת הבאה: /cpanel. כלומר http:// domain/cpanel

על מנת להתקין את המערכת בצורה אוטומטית, תצטרכו להתחבר בעזרת שם המשתמש והסיסמה שקיבלתם במייל. לאחר מכן תועברו אל עמוד הבית של הפאנל ושמה יהיו לכם מגוון רחב של אפשרויות. אני ממליץ לכם לא לדעת בשום דבר. אם אתם לא מבינים בזה, חבל לשנות את ההגדרות, זה עשוי להזיק יותר מלהועיל. לכל דוברי האנגלית או לאלו שלא מבינים הנה קישור למדריך שעשתה החברה שמסביר איך להתקין וורדפרס באופן אוטומטי.

איך להתקין את וורדפרס באופן אוטומטי
איך להתקין את וורדפרס באופן אוטומטי

עלינו לרדת עד הסוף וללחוץ על WordPress הנמצא בתוך חלון ה-"Scripts״. לאחר מכן למלא את הפרטים שהמערכת מבקשת מאיתנו. כאשר נסיים את כל התהליך הקצר והאוטומטי, נוכל להיכנס לכתובת הדומיין של האתר שלנו ולראות את האתר שלנו עם פוסט ניסיון אוטומטי, ועם עיצוב בחירת מחדל של וורדפרס.

השלב הרביעי בבניית אתר צילום:

לרכוש עיצוב

כמה עולה? 20$-50$

אנחנו יכולים להסתפק בעיצוב חינמי, אך תמיד כדאי לנסות לייחד את עצמנו עם עיצוב בתשלום סמלי. יתרון גדול בוורדפרס הוא שהמפתחים יכולים לפתח עיצוב אחד שיתאים לכמות ענקית של אתרים. כך שמחיר המכירה של העיצוב הוא מסלי ביותר ועשוי להגיע לכמה מאות שקלים לכל היותר. לעומת זאת פיתוח אתר עם עיצוב ייחודי בחברה בניית אתרים, עשוי להסתיים בסיפור של מספר אלפי שקלים. לכן אציג לכם עוד אתר ובו תוכלו למצוא מגוון רחב של עיצובים בתחום הצילום, ולבחור משם את העיצוב המתאים לכם ביותר.

בניית אתר צילום - רכישת תבנית עיצוב
בניית אתר צילום – רכישת תבנית עיצוב

כל מפתח אתרים מכיר את האתר הזה, והרבה מהם גם משתמשים בו כדי לרצות את הלוקחות שלהם. שמו של האתר הוא ״themeforest״ ותוכלו למצוא את כל העיצובים בתחום הצילום בצורה מרוכזת כאן.

בעת הרכישה חשוב מאוד להתייחס לקהל היעד שלכם. כלומר מי הולך להיכנס לאתר הצילום שלכם, האם מדובר באתר צילום שלכם בלבד או של חברה ובה מספר צלמים. האם יש לכם תמונות מספיק מעניינות לתבנית הזאת וכו'. האם אתם רוצים גם להכניס בלוג ולספק לגולשים שלכם תוכן? תקדישו זמן, תכניס לאתרי הדמו שמציעה כל תבנית ותבדקו האם התבנית באמת מתאימה לכם. אתם יכולים גם לבדוק אתרים של צלמים אחרים, ולראות מה סגנון אתרי הצילום המקובל. קחו את הזמן וזכרו כי אתר האינטרנט של צלם הוא כרטיס הביקור שלו.

השלב החמישי בבניית אתר צילום:

איך להתקין את התבנית באתר הצילום שלנו?

כמה עולה? בחינם

אתם כבר כאן? אני מקווה שבחרתם היטב היטב את התבנית שלכם ושהכל כבר מוכן לפעולה הסופית. אחרי שקנינו דומיין, אחסון ותבנית, נאשר לנו רק להתקין אותה. תהליך די פשוט שאפשר לעשות באופן אוטומטי בדיוק כמו שהתקנו את האתר שלנו בהתחלה. שוב אני חוזר, אם יש לכם בעיה עם ההתקנה של האתר שלכם, אתם יכולים לכתוב לי בתגובות ואנסה לענות לכולם. אז כאן ההתקנה היא פשוטה בדרך כלל, ובדרך כלל אין בעיות בכלל. כאשר אתם מורידים את התבנית, אתם מקבלים תיקייה בה אמור להיות קובץ  .ZIP. את הקובץ הזה אתם צריכים לשמור ואז לפתוח אותו כדי לראות שאכן כל קבצי העיצוב נמצאים שם. אתם אמורים לראות בעיקר הרבה תיקיות וקבצים לא בדיוק מובנים.

את הקובץ הזה נוכל להעלות באופן ישיר לוורדפרס מבלי להסתבך ומבלי לעבור דרך שרת FTP. אם אראה שהרבה אנשים לא יצליחו אעשה גם סרטון וידאו כדי להציג את הדרכים האלטרנטיבות להתקנה, אבל עם קצת מאמץ לאף אחד לא אמורה להיות שום בעיה להתקין ולבנות אתר הצילום שלו.

השלב הראשון בהתקנת תבנית עיצוב באתר הצילום שלנו
השלב הראשון בהתקנת תבנית עיצוב באתר הצילום שלנו
השלב הראשון בהתקנת תבנית עיצוב באתר הצילום שלנו (באנגלית)
השלב הראשון בהתקנת תבנית עיצוב באתר הצילום שלנו (באנגלית)

כדי להתחיל את תהליך ההתקנה באתר שלנו, נצטרך להיכנס לאזור התבניות במערכת, באנגלית Themes. לאזור זה נוכל להגיע באמצעות תפריט התבניות שנמצא בצד ימין במערכת כאשר היא בעברית ובצד שמאל כאשר היא באנגלית.

Screen Shot 2017-06-14 at 3.51.24 PM

Screen Shot 2017-06-14 at 3.51.17 PM

לאחר מכן עלינו ללחוץ על ״תבנית חדשה״ או באנגלית "Add New". לאחר מכן נבחר את האפשרות של ״העלאת תבנית״. כך נוכל להעלאות את התבנית שקנינו לאתר הצילום שלנו, כך שהמערכת תוכן להתקין אותה באופן אוטומטי. אני מזכיר שמדובר בתהליך הפשוט ביותר והאוטומטי.

איך לבנות אתר צילום - העלאת תבנית
איך לבנות אתר צילום – העלאת תבנית
איך לבנות אתר צילום - העלאת תבנית
איך לבנות אתר צילום – העלאת תבנית

כאן יהיה עלינו לבחור את קובץ ה.ZIP שכולל את התבנית בלבד. ייתכן שהתיקייה תרד בקובץ ZIP, לכן חשוב לפתוח את אותו הקובץ ולשמור את קובץ הZIP שכולל את קבצי העיצוב בלבד, ולא את את כל התיקייה עצמה. זה אולי נשמע מסובך כך עדיף לא למהר ולעשות הכל שלב שלב כדי שהכל יעבוד כמו שצריך.

לאחר שהתבנית עודכנה נלחץ על ״הפעל״, ואז התבנית החדשה שלנו תרוץ על האתר החדש שיצרנו.

איך לבנות אתר צילום – סוף

אז סוף סוף ענינו ועברנו ביחד שלב שלב על השאלה של איך לבנות אתר צילום. כמו שניתן להבין מהמדריך מדובר בתהליך פשוט מאוד, שלא דורש ידע תכני רחב בכלל. המחיר הוא סביר ועשוי להגיע להשקעה חד פעמית של כמה מאות שקלים. כמובן שאת האתר הזה צריכים לקחת כהשקעה, בדיוק כמו זה שאתם קונים מצלמה חדשה או עדשה חדשה כדי להתקדם שלב אחד קדישה. זה יאפשר לכם לחשוף את העבודות שלכם לכל העולם, וייתן לך תיק עבודות ״יוקרתי״ יותר ומסודר יותר מאנשים אחרים שפשוט ישלחו קישור לגלריה חינמית פשוטה.

אתם לעולם לא יודעים מה יקרה עם פייסבוק, או עם כל פלטפורמה בה אתם משתמשים. לעתים התוכן שאתם מפרסמים יכול לא להתאים לאנשים מסוימים, והם עשויים למחוק לכם אותו מסיבות כאלו ואחרות. אתר אינטרנט נותן לכם אחיזה ממשית יותר בחומרים שלכם, ושליטה על מה שמפורסם שמה. אתם יכולים לקבוע את הסידור האישי שלכם ואיך אתם רוצים שהתמונות יופיעו. כמו כן, אם תקנו דומיין עם השם שלכם, ותקראו לאתר בשם שלכם, סביר להניח שימצאו את האתר בגוגל כאשר יקישו את השם שלכם. מגניב לא?!

אני חושב לעשות בעתיד עוד מספר מדריכים בתחום בניית האתרים, עם תוספים ואפשרויות לשיפור האתר. אולי גם מדריכים שיותר קשורים לתחום העיצוב, ובו נעבור שלב שלב על כלים שיאפשרו לנו ליצור לוגו בצורה פשוטה וזולה ככל האפשר. תכתבו לי בתגובות על מה תרצו מדריך והאם אתם רואים לנכון להוסיף משהו למדריך הזה. תודה על הזמן שלכם ומקווה שניפגש בקרוב.

כותב על כל מיני דברים ולפעמים גם משדר.
Published inבניית אתרמדריכי צילוםצילום כללי

Be First to Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *