Skip to content

איך לבחור עדשה חדשה למצלמה?

היי כולם, אני רפאל סבן והפעם אנחנו נענה על השאלה: ״לבחור עדשה חדשה למצלמה שלנו?״. כשאנחנו הולכים לחנות כדי לקנות מצלמה, עולות לנו לראש בהרבה מאוד דילמות. אפשר לומר שהבחירה של המצלמה היא בעיה קטנה לעומת הבחירה של עדשה חדשה. אז בואו נראה מה ההבדלים בין העדשות השונות ואיך לבחור עדשה חדשה שתתאים לנו ולמצלמה שלנו.

אז איך לבחור עדשה חדשה למצלמה שלי?

אני אגלה לכם את הסוד הכי גדול שיש בתחום הצילום, סוד שהרבה מתעלמים ממנו ובגלל זה הם מבזזים אלפי שקלים ללא כל סיבה. זה סוד פשוט מאוד, מה שבאמת מסובך יותר זה לקבל את זה ולהבין שאנחנו כאלה. טוב נו, אני פשוט אגלה לכם. הציוד לא עושה את הצלם. אם התמונה שלכם לא מספיק חדה, יפה או מוארת. כנראה שזאת בעיה אצלכם קודם כל. אז אני מזמין אתכם לעבור על הפוסטים הקודמים אם עדיין לא עשיתם את זה. אחרי שנעברתם על הפוסטים הקודמים, נוכל לראות איך לבחור עדשה חדשה למצלמה.

קיים מגוון גדול מאוד של עדשות, ואם לומר את האמת די קשה להבין מה שהולך בתחום הזה. כדאי להבין איך לבחור עדשה חדשה למצלמה שלנו, נצטרך קודם כל לעשות סדר, ונתחיל עם הדבר הבסיסי ביותר. העדשות של קנון אינן מתחברות למצלמות של ניקון וכמו כן גם הפוך. ישנה אפשרות לקנות מתאם, אך אנחנו לא מדברים על זה. ישנן חברות אחרות כגון Sigma או Tamron שמייצרות גרסאות גם לקנון וגם לניקון, לכן כשאנחנו בוחרים עדשה חדשה אנחנו צריכים לבין לב לזה.

photography-458050_1280
איך לבחור עדשה חדשה למצלמה? – תמונת חזית של עדשה.

טווח מוקד:

בדרך כלל זהו הפרמטר הראשון שקופץ לנו לעין כאשר אנחנו בודקים איזו עדשה חדשה לקנות למצלמה. טווח המוקד נכתב ב-MM (מילימטר). נניח 18-55mm. מה שנותן לנו טווח שנע בין 18 ל-55 מילימטר. זאת עדשת קיט והיא בהחלט תספיק לכם לצלם את המשפחה בטיול הבא. בזמן הקנייה שימו לב שעדשות FF יתנו טווח מוקד שונה על מצלמות CROP, אך כנראה שאם אתם לא מבינים מה זה, זה לא נוגע אליכם.

עדשות סטנדרטיות 35-85mm

בגדול אלו עדשה כדי לצלם הכל. הסוג הזה של העדשות פותח לצלם מגוון רחב של אפשרויות, ואיתן הצלם יכול להפעיל את הדמיון. העדשות הללו נמכור בשלל דגמים ובשלל מכירים. הרבה אנשים בוחרים לקנות אותם כעדשות משנה משום שהן אינן מתאימות לתחום צילום מסוים.

עדשות זווית רחבה -28mm

עדשות רחבות הן עדשות שהמוקד המינימלי שלהם נמצא מתחת ל-28mm. הן מצליחות לצלם בזוית גדולה יותר ממה שהעין האנושית מסוגלת לראות. צלמים רבים נוהגים להשתמש בעדשות הללו על מנת לצלם נופים. המוקד שלהם מאפשר לצלם תמונה רחבה יותר של הנוף, וכך להציע לצופה יותר פרטים. בקטגוריה הזאת ישנן גם עדשות מיוחדות יותר הנקראות, עדשות Fish Eye (עין של דג). הן מעגלות מעט יותר את התמונה ויוצרות עליה אפקט מיוחד. כך שאם אתם מחפשים עדשה חדשה למצלמה שלכם ואתם אוהבים לצלם נופים, כדאי לשקול עדשת זווית רחבה.

עדשות טלסקופ – מעל 100mm

כל מה שנמצא מעל 100mm נקרא טלסקופ וכל מה שנמצא מעל 300mm נקרא סופר-טלסקופ. בגדול זה זום ענק שמאפשר לכם להתקרב למי שאתם רוצים ולצלם אותו, אפילו אם אתם לא קרובים אליו. הן מאפשרות לצלם משחקי ספורט, או תמונות של בעלי חיים שלא היינו רוצים להתקב אליהם יותר מידי. כמו כן, נהוג להשתמש בעדשות טלסקופ גם לצילום פורטרטים. 

אני מקווה שהחלוקה הפשוטה הזאת עזרה לכם להבין את הנושא קצת יותר לעומק. חשוב להבין את ההבדלים בין כל סוגי העדשה, ככה נוכל לבחור איזו עדשה חדשה מתאימה לנו ואיזו עדשה לקנות בחנות.

plattbauchlibelle-1484398_640
איך לבחור עדשה חדשה למצלמה? – צילום מאקרו

מוקד מינימלי לפוקוס

ככל שאנחנו מתקרבים לאובייקט שאותו אנחנו רוצים לצלם, כך הוא יגדל בתמונה. אם אני אצלם תמונה של נמלה מרחוק, אני בקושי אראה אותה. אם אני ממש אתקרב, תהיה לי הרגשה שהיא עצומה (הגיוני). על מנת לצלם דברים מקרוב מאוד, אנחנו צריכים עדשת ״מקרו״. טווח המוקד או הזום אינם משפיעים הפוקוס שהעדשה תעשה. בזמן בחירת העדשה חשוב לזכור שיכולה להיות עדשת מקרו של 200mm באותו אופן גם של 50mm.

עדשת פריים (מוקד קבוע) או זום?

אתם בטח לא מבינים מה אני רוצה מהחיים שלכם, ולמה שמישהו ירצה לקנות עדשה בלי זום. במחשבה ראשונה זה נשמע מאוד הגיוני, הרי עדיף לעשות זום כשצריך מאשר לנסות למצוא את הזווית הנכונה בכל פעם. אז בגדול יש הרבה סיבות לקנות עדשות פריים, אבל יש גם סיבות לקנות זום. בגדול, לכל אחד יש את היתרונות שלו (כמה מפתיע נכון?). לכן אמרתי לכם לבחור עדשה חדשה למצלמה זו לא שאלה פשוטה והיא דורשת הרבה זמן חשיבה, כדי להגיע ולקנות את העדשה המתאימה ביותר לסוג הצילום שלכם.

היתרונות של עדשה עם מוקד קבוע

 • האיכות: עדשות הזום השתפרו ועדיין משתפרות ככל שהזמן עובר. אבל אם תעשו השוואה גסה בין שני עדשות באותו תקציב, אתם בדרך כלל תמצאו כי התמונות שצולמו עם מוקד קבוע חדות יותר מהאחרות.
 • מחיר: אחד הדברים החשובים בקנייה הוא המחיר. באופן כללי, עדשות בעלות מוקד קבוע זולות יותר מאלו שמציעות זום. כמובן שישנם גם עדשות פריים שנמכרות במחירים גבוהים מאוד, אך אלו שייכים לשוק המקצועי שאיתו אנו לא מתעסקים כרגע.
 • משקל: לא תמיד כיף לקחת איתנו עדשה גדולה. עדשות בעלי מוקד קבוע קלות יותר מזומים גדולים (היגיון).
 • צמצם מקסימלי: עוד פעם אנחנו מדברים על צמצם, כמה מפתיע. עוד פעם אני אשים לכם קישור שמסביר מה זה צמצם. בגדול עדשות בעלי מוקד קבוע מאפשרות להגיע לפתיחה מקסימלית גדולה יותר מאשר בעדשות זום.
 • יצירתיות: אם אתם אוהבים לשבור את הראש ולנסות ולחפש זוויות צילום מעניינות יותר. כדאי לכם לקחת עדשה בעלת מוקד קבוע.

היתרונות של עדשת זום

היתרון הגדול ביותר שמסכם את היתרונות האחרים, הוא הגמישות והנוחות. הרבה יותר פשוט לקחת עדשה אחת בתיק כשיוצאים לטיול משפחתי מאשר לקחת מספר רב של עדשות שונות. אם אתם מתכוונים לצלם רק תמונות משפחתיות, עדשות זום יתנו לכם גמישות ויאפשרו לכם לצלם כל דבר באופן קל יחסי.

iris-aperture-274026_1280
איך לבחור עדשה חדשה למצלמה? – צמצם

פתיחת צמצם מקסימלית

אם הגעתם עד לפה ועדיין לא קראתם את הפוסט על בסיס הצמצם, אני בהחלט ממליץ לכם לעשות את זה עכשיו. הפתיחה המקסימלית של הצמצם מסומנת על ידי מספר ונכתבת בצורה הבאה. f/מספר, המספר מסמן את פתיחת הצמצם. ככל המספר קטן יותר כך הצמצם פתוח יותר. מה זה נותן לנו?

 • כאשר הצמצם יהיה פתוח יותר, יכנס יותר אור לחיישן המצלמה. מה שיאפשר לנו לא לרד יותר מידי במהירות התריס ולא לעלות יותר מידי ברגישות לאור כדי להגיע לחשיפה מאוזנת.
 • נקבל לקבל עומק שדה צר יותר.

האפשרות לפתוח את הצמצם הוא יתרון גדול מאוד, שכדאי לקחת בחשבון בעת הקנייה. אני אישית משתדל שלא לצלם עם הפלאש הפנימי של המצלמה, וזאת כדי להימנע ומאפקט האירעים שהוא נותן.

צריך לזכור שהיתרון הזה בדרך כלל משפיע לא מעט על מחיר העדשה, בעיקר אם אתם רוצים לקנות זום או עדשה בעלת טווח מוקד גדול.

הפתיחה המקסימלי מסומנת על יד טווח מוקד העדשה.

 • עדשת 50mm f/1.8 – זה מסמן שמדובר בעדשה בעלת מוקד קבוע, עם צמצם שיכול להיפתח עד f/1.8.
 • עדשת 18-55mm f/3.5-5.6 – זה מסמן שהזום הזה יכול להיפתח עד f/3.5 כאשר הוא על 18mm ועד f/5.6 אם הוא על 55mm. בגדול הפתיחה המקסימלית משתנה בהתאם לזום שאנחנו עושים עם העדשה.
 • עדשת 28-70mm f/2.8 – זה מסמן שטווח המוקד של הזום נע בין 28 ל-70 מילימטר, ושהצמצם המקסימלי הוא f/2.8 בכל מצב.

עד עכשיו דיברנו על הדברים הבסיסים שיעזרו לכם לבחור את העדשה המתאים ביותר. טווח המוקד, כלומר עד כמה נוכל לעשות זום. והפתיחה המקסימלית של הצמצם. עכשיו נכנס קצת יותר לפרטים.

עדשות עם מייצב תמונה

מייצב תמונה מאפשר לנטל את הטשטושים הנגמרים עקב תזוזה בעת הצילום. אם אתם נוהגים לצלם עם חצובה, אין לכם שום סיבה לקנות עדשה מיוצבת. לעומת זאת אם אתם משתמשים בעדשות טלסקופ ללא חצובה, בהחלט מומלץ שהיא תהיה מיוצבת. עדשות מיוצבות מאפשרות לנו לרדת מעט יותר במהירות התריס, מבלי לקבל טשטוש. זה מאוד שימוש אם אנחנו מצלמים באזורים שיש בהם מעט אור.

חברה

אם תשימו לב, יש הרבה מאוד חברות שמייצרות עדשות, די קשה להבין מה הולך בסיפור הזה. אני באופן כללי מעדיף לקנות עדשות של קנון, כי המצלמה שלי היא של קנון. אם אני לא מוצא משהו שמתאים לי אצלם, אני הולך לחפש משהו אצל Tamron או Sigma. אפשר למצוא עדשות זולות יחסית ואיכותיות מאוד אצל החברות האלה.

תקציב

בדרך כלל זאת הבעיה הכי גדולה של מי שרוצה לקנות עדשה חדשה. עדשות יש לכל תקציב, החל מ-500 שקלים ועד עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים. בדרך כלל, העדשות היקרות יותר יהיו איכותיות מהעדשות הזולות יותר (הגיוני). יש עדשות זולות שעושות עבודה מדהימה. קחו לדוגמה את ה-50mm f/1.8, היא עולה כמה מאות שקלים ונותנת תמורה טובה מאוד למחיר.

סיכום

בואו נעשה סיכום של כל מה שדיברנו עליו, כדי שנוכל להגיע להחלטה נכונה ולענות על השאלה: איך לבחור עדשה חדשה למצלמה שלנו.

 • אורך טווח המוקד שאותו אנחנו צריכים. סטנדרטי, זווית רחבה או טלסקופ.
 • האם אנחנו צריכים זום או שאפשר להסתדר עם עדשה מוקד קבוע.
 • האם אנחנו צריכים עדשת מקרו או לא.
 • האם אתם צריכים פתיחה מקסימלית משמעותית, האם אתם מצלמים בתנאי תאורה קשים.

 

בשלב הזה אתם כבר מסוגלים לבחור 2 או 3 עדשות שונות שיכולים להתאים לכם ולהיכנס לתוך התקציב. מקווה שעזרתי, אם יש לכם שאלות אתם ואתם עדיין לא יודעים איך לבחור עדשה חדשה למצלמה שלכם אל תתביישו לשאול בתגובות. אשמח אם תשתפו את הפוסט הזה עם חברים שלכם, זה תמיד כיף.

כותב על כל מיני דברים ולפעמים גם משדר.
Published inמדריכי צילום למתחיליםעדשות צילוםצילום כללי

3 Comments

 1. צביקה צביקה

  היי רפאל
  נהניתי לקרוא את ההסבר שלך.אני צלם חובב וקיבלתי מצלמת DSLR 30D של קנון.קניתי עדשה 18X200 טובה לצילומי נוף.בתי מעצבת תכשיטים ואני מעוניין לצלם תכשיטים שלה לצורך פירסום.איזו עדשה אתה ממליץ לרכישה?הבנתי שצריך עדשת מאקרו.אני לא מקצוען ואני מעוניין בעדשה של קנון טובה ולא יקרה.
  בברכה
  צביקה

  • רפאל סבן רפאל סבן

   עדשות מקארו בדרך כלל יקרות, ולא הייתי ממליץ לרכוש אחת כזאת אם זה לצילומים אחת פעמיים.
   מה שכן אני ממליץ לך לרכוש את העדשה הזאת (קישור).
   אני במסביר בפוסט מה היתרונות שלה. יש בפוסט 3 קישורים לרכישת העדשה, האחד עדשה מקורי של קנון והאחרים הן עדשות לא מקוריות אחת לניקון והשניה לקנון. הן זולות יותר ואולי יתאימו למה שאתה מוכן להשקיע. כמו כן יש שמה גם קישור לספר אינטרנטי שזמין לרכישה ומסביר את בסיס הצילום והעריכה.
   בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *